Sök Mina sidor

29 augusti 07.25, Sammanfattning natt, Örebro län

Nedan följer en sammanfattning av natten.

Örebro

02.45: Polisen kallas till en restaurang i Sörby med anledning av att det ska ha uppstått tumult mellan flera personer vid kassan. Det är oklart exakt vad som inträffat och vilka som är inblandade. Det skrivs en anmälan om misshandel med okänd målsägare och okänd misstänkt.

03.34: En anmälare ringer in med anledning av att denne hört glaskross i närheten av dennes bostad på väster. Det visar sig vara en fönsterruta till en butik som blivit förstörd. Ingen misstänkt person kan anträffas men det skrivs en anmälan om stöld genom inbrott.

03.48: En man i 20-årsåldern kontrolleras och blir misstänkt för narkotikabrott eget bruk. Mannen får följa med för provtagning och en analys av det får visa om han haft något olagligt i kroppen.

Kopparberg

03.47: Polisen kallas till centrala Kopparberg med anledning av att det börjat brinna i en tidigare skola. Ingen person ska ha kommit till skada och det är oklart vad som orsakat branden. Det skrivs en anmälan om mordbrand.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.