15 juli 08.11, Sammanfattning natt, Jönköpings län
Nattsammanfattning
Polisen har under natten mellan 22:00 och 07:00 hanterat ett 70-tal ärenden i Jönköpings län
Inga större händelser eller brott har kommit till polisens kännedom.
Tumult i Nässjö
22:45 Polisen larmades till Hembygdsgatan i Nässjö. Ett tumult pågick med ett tiotal personer på plats. Flera inringare rapporterade att personer hade pinnar och rör med sig. Det är oklart vad som föranledde denna osämja.
Såvitt polisen vet stannade själva skadeläget vid rodnader och trasiga kläder. En anmälan om misshandel och olaga hot upprättades. Polisen arbetar vidare med vittnesuppgifterna för att identifiera de olika aktörerna.
Älgolycka i Värnamo
22:53 Polis och räddningstjänst larmades till trafikplats Värnamo norra. En personbil hade kolliderat med en älg. Föraren var initialt medvetslös efter olyckan och satt fast i fordonet. Klipptes loss men var vaken och talbar i ambulansen. Han hade ont i hela kroppen men inte allvarligt skadad. I bilen fanns en familjemedlem som inte skadades. Älgen avled på plats.
Polisen skrev en anmälan om trafikolycka utan misstanke om brott.