Sök Mina sidor

08 juni 19.18, Trafikkontroll, Jämtlands län

Ett urval av polisens arbete i trafiken under dagen.

09:58, Hagvägen, Odenskogs industriområde, Östersund

Polisen kontrollerar nykterhet. 25 förare får blåsa i polisens sållningsinstrument. Samtliga var nyktra och fick köra vidare utan anmärkning.

11:26, Länsväg 592, Knytta-Namn, Östersund

Polisen kontrollerar nykterhet. 17 förare får blåsa i polisens sållningsinstrument. Samtliga var nyktra och fick köra vidare utan anmärkning.

13:33, Fagerbacken, Odenskogs industriområde, Östersund

Polisen kontrollerar nykterhet. Tio förare får blåsa i polisens sållningsinstrument. Samtliga var nyktra och fick köra vidare utan anmärkning.

15:07, Länsväg 342, Alanäs, Strömsund

Polisen kontrollerar nykterhet. Nio förare får blåsa i polisens sållningsinstrument. Samtliga var nyktra och fick köra vidare utan anmärkning.

17:07, Borgavägen, Norråker, Strömsund

Polisen kontrollerar nykterhet. Åtta förare får blåsa i polisens sållningsinstrument. Samtliga var nyktra, men en fyrhjulingsförare fick böter på grund av man inte använt hjälm.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.