30 april 10:04, Trafikkontroll, Nacka
I Ektorp hade polisen en nykterhetskontroll.
Polisen genomförde en nykterhetskontroll på Skuru Skolväg under cirka 40 minuter. En av de förarna som kontrollerades mot sållningsinstrumentet blev misstänkt för rattfylleri.
Efter att hans prov i sållningsinstrumentet blev positivt medtogs han för fortsatt utredning angående misstänkt rattfylleri. I bevisinstrumentet uppmättes hans alkoholhalt till 0.10 milligram per liter utandningsluft.
Polisen har utrett detta enligt arbetssättet snabbare lagföring. I detta ärende där föraren har erkänt brottet innebär det att i förväg har godkänt en bötespåföljd upp till 40 dagsböter à 580 kronor samt en avgift till brottsofferfonden på 1 000 kronor. Det är åklagare som fastställer vilket bötesbelopp som kommer utfärdas.