Uppdaterad 10 maj 14:22

10 maj 11:09, Trafikkontroll, Norrbottens län

Resultat av polisens arbete i trafiken.

Under onsdagen har polisen kontrollerat trafiken runt om i länet. Här följer ett urval av resultatet:

07:54 Strömvägen, Arjeplog: 19 förare fick blåsa i polisens sållningsinstrument och alla var nyktra. Kontrollen hölls i enlighet med det medborgarlöfte som polisen tecknat med Arjeplogs kommun.

08:41 Auktsjaur, Arvidsjaur: En ordningsbot utfärdades till en förare som kört 75 kilometer i timmen på 60-sträckan.

09:23 Krokvik, Kiruna: Fyra förare fick blåsa i polisens sållningsinstrument och alla var nyktra. En ordningsbot utfärdades för hastighetsöverträdelse. 

Uppdatering klockan 13:50:

10:47 Cellulosavägen, Gällivare: Två ordningsbot utfärdades för hastighetsöverträdelser.

12:14 Länsväg 744 Kalix: Fyra bilar kontrolleras och samtliga är utan anmärkning.

12:48 Vinbärsvägen, Gällivare: Två ordningsbot utfärdades för hastighetsöverträdelser. 15 förare fick blåsa i polisens sållningsinstrument och alla var nyktra. 

Uppdatering klockan 14:25:

13:40 Riksväg 94/riksväg 95 Arvidsjaur: Samtliga var utan anmärkning.

 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.