Uppdaterad 13 maj 19:00

13 maj 14:48, Misshandel, Haninge

I Handen greps en man misstänkt för misshandel. Brottsoffret omhändertogs på grund av hans berusning.

Personen som ringde till SOS Alarm såg hur en man blev slagen av en annan man utomhus på Nynäsvägen i Handen.

Polisen som var på plats grep mannen som är misstänkt för misshandel. Brottsoffret omhändertogs då han på grund av sin berusning inte kunde ta hand om sig själv.

Uppdatering klockan 18:59

Den man som greps är efter beslut av åklagare fortsatt frihetsberövad. Han är anhållen skäligen misstänkt för misshandel.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.