20 maj 08:00, Sammanfattning natt, Jämtlands län
Jämtland, ett urval av nattens polisverksamhet
Kl 00:00-08:00, tre personer har omhändertagits för fylleri. Polisen har även kontrollerat ett antal personer och fordon som inte resulterat i någon brottsmisstanke.
Två viltolyckor har anmälts till polisen under natten (i Berg och Strömsund). Inga personskador har rapporterats.
Kl 00:54, Östersund
Ung förare (en tonåring) kontrolleras av polis och misstanke om rattfylleri uppstår. Provtagning genomförs och körkortet omhändertas. Förarens vårdnadshavare kontaktas också.
Anmälan upprättas.
Kl 03:38, Östersund
Bilist kontrolleras av polis. Böter utfärdas på grund av att det färdas för många passagerare i bilen och på grund av störande ljud.
Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.