Uppdaterad 15 september 16:48
15 september 15:46, Mord/dråp, försök, Göteborg
Vi får larm om en man som blivit knivskuren i Lövgärdet.
Larmet kommer in via SOS. Enligt initiala uppgifter har en man blivit knivskuren och ligger på marken. Polis och ambulans larmad till platsen.
Uppdatering kl. 15:57 En misstänkt gärningsperson säkrad i anslutning till platsen. Den skadade personen är vaken och talbar enligt uppgift.
Uppdatering kl. 16:09 Gärningspersonen är gripen och en förundersökning gällande försök till mord är inledd. Den skadade mannen förs till sjukhus i ambulans.
Uppdatering kl.16:30 Brottsplatsen är avspärrad och polisen genomför initiala utredningsåtgärder i form av bland annat vittnesförhör och säkra bevisning. Allt tyder i nuläget på att det är en isolerad händelse.
Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.