Nytt blåljussamarbete möter unga i skolan

Polis, ambulans och räddningstjänsten i Knivsta och Uppsala kommuner möter unga i grundskolan i syfte att förebygga brott och öka förståelsen mellan de olika parterna.

Det brottsförebyggande samarbetet PAR, Polis-Ambulans-Räddningstjänst, införs nu tillsammans med utvalda grundskolor i Knivsta och Uppsala kommuner. Tanken är att det personliga mötet bygger och stärker relationer och ökar förståelsen mellan myndigheterna och ungdomarna. Konceptet riktar sig till elever i klass åtta i grundskolan. PAR grundades 2017 i Botkyrka kommun och finns sedan tidigare på flera håll i landet. Det är polisen i lokalpolisområde Uppsala/Knivsta som driver och leder projektet inom ramen för sin skolstrategi 2024.

Mötet med eleverna anpassas utifrån den aktuella problembilden som finns i det område de unga är i och den vardag blåljuspersonalen möter. Under mötet finns möjlighet till enskilda samtal och tillfälle för eleverna att få svar på frågor om de olika yrkesgruppernas arbetsmetoder och förutsättningar.

Först ut var åttondeklassarna i Thunmanskolan i Knivsta som fick möjlighet att träffa sina lokala blåljuspersoner.  Framöver kommer även Adolfsbegsskolan i Knivsta samt Gottsundaskolan och Valsätraskolan i Uppsala att få besök av PAR.

Kontaktpersoner för PAR

Polisen, LPO Uppsala/Knivsta
Jonas Jeffsell, kommunpolis Knivsta och projektledare för PAR :
010-56 776 43
jonas.jeffsell@polisen.se

Ambulanssjukvården, Uppsala Län, Akademiska sjukhuset, Uppsala/Knivsta
Andreas Törning, biträdande avdelningschef: 018-611 94 80 karl.andreas.torning@akademiska.se
Annelie Hwass, biträdande avdelningschef:
annelie.hwass@akademiska.se

Knivsta kommun
Brandkåren Attunda
Tommy Grip, gruppledare: 08-594 696 00
tommy.grip@brandkaren-attunda.se 

Adolfsbergsskolan
Pia Smårs, rektor: 018-34 72 71
pia.smars@knivsta.se

Thumanskolan
Johanna Lindqvist, rektor: 018-34 71 62 
johanna.lindqvist@knivsta.se 

Uppsala kommun
Uppsala brandförsvar
Örjan Lokeborn, stf styrkeledare: 018-727 31 20
orjan.lokeborn@uppsala.se 

Gottsundaskolan
Elisabeth Viksten-Eriksson, rektor: 018-727 61 27
elisabeth.viksten-eriksson@uppsala.se

Valsätraskolan
Tomas Rylander, rektor: 018-727 62 30 
tomas.rylander@uppsala.se

Övergripande presskontakt
Isabelle Waldenvik, pressansvarig: 018-727 46 43
isabelle.waldenvik@uppsala.se