Varning för bedragare som utger sig att vara från polisen

Just nu ser polisen en ökning av bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. Polisen kontaktar aldrig dig med automatiserad röst. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren.

Mer information
Sök Mina sidor

18 april 07.59, Sammanfattning natt, Södermanlands län

Här följer en sammanfattning av nattens händelser.

Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 70-tal ärenden som rör Södermanlands län.

Misshandel i Nyköping
Strax före klockan 02:00 upptäcker en polispatrull att det är någon form av bråk som pågår i Nyköpings centrum. Vid kontroll framgår det att en man ska ha blivit skallad av någon annan. Det hela har hänt vid en krog. En man i 20-årsåldern grips misstänkt för misshandel. Den drabbade mannen förs till sjukhus för att ses över av vårdpersonal. 

Misstänkt rattfylleri
Runt midnatt stoppas en bil på riksväg 55 i Katrineholms kommun. Föraren, som är en kvinna blir misstänkt för rattfylleri samt olovlig körning i samband med att polis gör en kontroll. Kvinnan får medfölja till station för vidare provtagning. 

Utöver detta har polisen bland annat hanterat ärenden kopplade till fylleri samt gjort rutinmässiga kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.