Sök Mina sidor

27 april 07.30, Sammanfattning kväll och natt, Hallands län

Dagens presstalesperson är på plats. Nedan följer ett urval av nattens händelser.

03:36, Stöld genom inbrott - Kungsbacka
Polis larmas till en restaurang i Anneberg där ett automatlarm gått. På plats hittar man glaskross och åverkan på en dörr och kan patrull konstatera att någon brutit sig in. Lokaler och närområde söks av utan att någon anträffas. Det är i nuläget oklart vad som eventuellt har tagits. En anmälan om stöld genom inbrott upprättas.

00:33, Misshandel – Varberg
Polis larmas till järnvägsstationen efter uppgift om ett bråk på plats där en eller flera personer ska ha skadats. När patrull kommer till platsen ska utpekade gärningspersoner lämnat platsen. En man i 25-års åldern avförs med ambulans till sjukhus, vaken och talbar. Han ska ha fått motta slag från en eller flera okända gärningspersoner. Ytterligare en person som inte behövt vård ska ha blivit slagen. Det är i nuläget oklart vad som ligger bakom händelsen. 

Södra Halland
Polis larmas under natten till en bostad efter larm om att en man försöker ta sig in i en bostad. Mannen ska ha någon form av relation till kvinnan som bor där. Det finns även uppgift om att mannen ska ha betett sig våldsamt mot personer på plats. På plats kan polispatrull säkra mannen som är i 35-års åldern. Han misstänks för skadegörelse samt barnfridsbrott. I samband med ingripandet blir polis attackerade av en hund och avfyrar i samband med detta verkanseld. Dock ingen uppgift om att hunden ska ha träffats.  

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.