Varning för bedragare som utger sig att vara från polisen

Just nu ser polisen en ökning av bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. Polisen kontaktar aldrig dig med automatiserad röst. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren.

Mer information
Sök Mina sidor

10 augusti 07.00, Sammanfattning kväll och natt, Hallands län

Dagens presstalesperson är på plats. Nedan följer ett urval av nattens händelser.

01:06, Falkenberg, försök till misshandel
Ett sällskap blev beskjutna med någon form av gummi/gelékulor vid Stortorget runt klockan 00:20 i natt. Personen som besköt sällskapet satt i en personbil som körde förbi. Ingen person kom till skada, och händelsen utreds som försök till misshandel. Ingen har i nuläget gripits.

00:48-02:22, Falkenberg, missbruk av urkund
Två anmälningar har under natten upprättats i centrala Falkenberg gällande missbruk av urkund. Detta då personer vid två tillfällen använt en annan persons identitetshandling för att komma in på en nattklubb.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.