10 augusti 07.48, Sammanfattning natt, Dalarnas län
Det har varit en hel del fylla och stök i Dalarna kvällen och natten mot söndag. Nedan bekrivs några ärenden polisen haft att hantera.
Smedjebacken kl 00:22 Misshandel och fylla i centrala Smedjebacken. Polis kallades till platsen där en man i 20-årsåldern misshandlats av en berusad kvinna i 18-årsåldern. Kvinnan omhändertogs p.g.a. berusning av polis men gjorde rejält motstånd varför hon förutom misshandel även är misstänkt för våldsamt motstånd. Målsägaren blev inte allvarligt skadad.
Avesta kl 23:27 En man i 25-årsåldern blev av oklar anledning aggressiv mot en väktare vid Järnvägsstationen och puttade denne och hotade honom verbalt. Mannen identifierades av polis och är nu misstänkt för hot mot tjänsteman. Han frihetsberövades inte.
Falun kl 03:37 Samtal inkom och slagsmål utanför en central belägen resturang. Då polisen anlände anträffades en man i 20-årsåldern liggande på marken blödande från huvudet. Det fanns vittnen på platsen men gärningsmannen hade lämnat platsen tillsammans med några "kamrater" och kunde inte anträffas av polis. Den skadade var vaken och talbar när han fördes med ambulans till sjukhus. En anmälan gällande misshandel har upprättats. Det finns ännu ingen misstänkt i ärendet.
Älvdalen kl 04:28 Rattfylleri på moped. En berusad kvinna i 18-årsåldern stoppades av polis. Hon medtogs för provtagning och var så berusad att hon omhändertogs för fylla och fick nyktra till i en polisarrest efter provtagningen.
Länet kvällen och natten Sammanlagt omhändertogs det 17 personer för fylla från olika platsen. Förutom detta avvisades och avlägsnades det många berusade och störande personer från de olika festplatserna i länet.