Sök Mina sidor

20 augusti 22.34, Misshandel, Surahammar

Man misshandlad efter bilaffär.

En kvinna ringer polisen och berättar att hon och sambon har sålt en bil tidigare under dagen och att köparen till denna ska vara på plats och hotfull. 

Under samtalet med polisen ska anmälarens sambo, som är en man i 45-årsåldern, ha fått en smäll av köparen som därefter lämnat i ett fordon. Sambon ska inte vara allvarligt skadad.

Det aktuella fordonet larmas ut och en stund senare kan en polispatrull stoppa och kontrollera fordonet, och föraren, som är en man i 65-årsåldern.

Mannen grips misstänkt för försök till grov misshandel och grovt olaga hot och anhålls senare efter beslut av åklagare.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.