Sök Mina sidor

08 augusti 07.10, Sammanfattning natt, Värmlands län

Det har varit en relativt lugn natt för Dalapolisen. Nedan beskrivs några ärenden man haft att hantera.

Strax efter midnatt inträffade en olycka med en s.k. EPA-traktor i centrala Rättvik. En flicka i 15-årsåldern som befunnit sig på bilens flak under färd föll av flaket när bilen svängdee. Hon fördes med ambulans till sjukhus. Hon var då vaken och talbar men skadeläget är oklart. Förare var en flicka i 16-årsåldern. Det har upprättats en anmälan om vårdslöshet i trafik.

Vid 02:30-tiden inkom uppgifter om att en personbil dikeskörts utefter Rv70 söder om Rättvik. En man i 30-årsåldern som befann sig intill bilen när polisen anlände är misstänkt för rattfylleri. Han klagade över bröstsmärtor och fördes med ambulans till sjukhus för kontroll.

 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.