21 december 07.15, Sammanfattning natt, Jönköpings län
Här följer en sammanfattning av nattens händelser.
Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 90-tal ärenden som rör Jönköpings län.
Bråk i centrum
00:46 nås polisen av information om att det varit någon form av slagsmål med ett större antal personer inblandade på Väster i Jönköping. Enligt uppgift ska någon eventuellt blivit sparkad i huvudet. Händelsen lugnar snart ner sig, och två grupperingar försvinner åt olika håll. Polisen har varit ute i området och gjort ett större antal personkontroller efter händelsen. En anmälan om misshandel upprättas. Det finns ingen person som i nuläget är misstänkt.
Skadegörelse av bilar
Vid 02:00 kontaktas polisen om en större grupp personer som står och kastar sten på bilar vid A6. Polis kommer dit, och kan ej identifiera vem som gjort detta, men man kontrollerar två fordon som båda utsatts för ordentliga skador. En anmälan om skadegörelse utan misstänkt person upprättas.
Utöver detta har polisen bland annat hanterat ärenden kopplade till fylleri samt gjort rutinmässiga kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten.