Sök Mina sidor

22 december 07.45, Sammanfattning natt, Västerbottens län

Ett urval av nattens polisverksamhet 22.00–07.00.

Här följer ett urval av nattens händelser:

23.21 Viltolycka, Sorsele:
Olycka med personbil och älg på E45, Sorsele: Inga personskador rapporteras. Det är oklart hur det gick för älgen och en eftersöksjägare kallas ut.

00.02 Viltolycka, Storuman:
Olycka med lastbil och älg på E12, Gunnarn. Inga personskador rapporteras. Älgen skadades i samband med olyckan och en eftersöksjägare kallas ut.

00.23 Viltolycka, Skellefteå:
Olycka med personbil och rådjur på länsväg 829, väster om Tuvan. Inga personskador rapporteras. Rådjuret dog i samband med olyckan och en eftersöksjägare kallas ut för att ta hand om det.

Övrigt:
En person har omhändertagits för fylleri.

Polisen har även utfört kontroller av personer och fordon som inte resulterat i någon brottsmisstanke.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.