Sök Mina sidor

30 december 07.40, Sammanfattning natt, Jämtlands län

Jämtland, ett urval av nattens polisverksamhet

Kl 00:01, Åre

En ung man uppges ha blivit misshandlad på en krog och han har fått en sårskada.

Förhör hålls och anmälan upprättas.

Kl 00:12, Östersund

Ett fönster på en fastighet nära Marieby har slagits sönder. Personer har därefter lämnat platsen.

Polis åker till adressen och söker efter misstänkta i området, men ingen påträffas. Anmälan gällande skadegörelse upprättas.

Kl 01:05, Åre

En bilist kontrolleras av polis. Misstanke om rattfylleri uppstår och föraren, en man, får medfölja för provtagning.

Anmälan upprättas.

Kl 01:24, Åre

Polis kontaktas gällande misshandel utomhus. Flera personer ska befinna sig på platsen, men de går sedan därifrån.

Polisen påträffar varken målsägande eller misstänkta, men utifrån inkomna uppgifter upprättas anmälan gällande misshandel.

Kl 02:16, Berg

En man som befinner sig på en adress i fjällmiljö, nordväst om Ljungdalen, är i behov av sjukvård. Det finns ingen farbar väg till adressen, men det går att köra skoter dit.

Polisens vakthavande befäl fattar beslut om räddningstjänst med stöd av LSO, lagen om skydd mot olyckor. Fjällräddare kallas ut.

Fjällräddarna åker till mannen. Han transporteras därefter till ambulans för vidare vård.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.