Sök

16 februari 07.00, Sammanfattning natt, Västra Götalands län

Dagens presstalesperson är på plats.

01.29 Lysekil, misshandel
Polis larmas till Hotell Vann SPA med anledning av att två gäster, en man och en kvinna dragit igång brandlarmet med flit. De är kraftigt berusade och stökar runt på stället. Polis omhändertar båda för fylleri och i samband med att de stökat omkring har även en av personalen blivit slagen.

03.10 Göteborg, brand
Polis och räddningstjänst larmas till Backa Kyrkogata med anledning av att ett kameralarm går igång på Förskolan. Två personer har tagit sig in i lokalerna och anlägger en brand. Räddningstjänsten släcker och polisen skriver en anmälan gällande grov skadegörelse genom brand. Ingen gripen. 

06.06 Partille, stöld genom inbrott
Vid Gökegårdsvägen, Öjersjö är det två personer en man och en kvinna som gör inbrott i källarförråd och försvinner sedan från platsen. Polisen är i området och söker efter de två tjuvarna i skrivande stund.

 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.