17 februari 07.48, Mord/dråp, försök, Göteborg
Polisen befinner sig i Grevegården efter att allmänhet slagit larm om en skadad man.
Mannen har påträffats utomhus med en skada i huvudet. Händelseförloppet är oklart, men polisen har inlett en förundersökning om försök till mord. Även skadeläge oklart. Mannen förs med ambulans till sjukhus. En trolig brottsplats har lokaliserats och avspärrningar upprättas.
Uppdatering klockan 08:55
Polisen jobbar på platsen med att utreda händelseförloppet. Omständigheterna fortsatt oklara, uppgifterna går isär. Brottsrubriceringen ligger kvar tills vidare. Inget nytt om skadeläge.
Uppdatering klockan 10:14
Polisen kunde i ett tidigt skede, och i nära anslutning till brottsplatsen, säkra en kvinna i 45-årsåldern. Hon har senare gripits misstänkt för försök till mord. Vittnen har hört verbalt bråk mellan kvinnan och den skadade mannen. Inget ögonvittne, förutom de inblandade parterna, har i nuläget påträffats. Vissa spår har säkrats till utredningen och en teknisk undersökning kommer att genomföras på platsen.
Uppdatering klockan 10:31
Brottsrubriceringen har ändrats, från försök till mord till grov misshandel.