Sök

21 februari 20.00, Trafikkontroll, Jämtlands län

Jämtland, ett urval av polisens arbete i trafiken

KROKOM

Under tidig eftermiddag hölls en trafikkontroll vid Hissmofors. En förare fick böter på grund av att mobiltelefon användes under färd. Polisen genomförde också en flygande besiktning av ett fordon. Därefter kontrollerades trafiken vid Rödön, där böter utfärdades till två förare.

ÖSTERSUND

Under eftermiddagen kontrollerades trafiken vid E45 i Brunflo. Tre flygande inspektioner genomfördes. En förare fick böter på grund av brister med belysning. Senare hölls en trafikkontroll vid Samuel Permans gata i centrum.

Vid 14:30-tiden stoppades en bilist för kontroll strax väster om Östersund. Misstanke uppstod om att föraren, en man, var påverkad av narkotika. Han fick medfölja för provtagning. Provsvar får senare visa om brott begåtts. Anmälan gällande rattfylleri, under påverkan av narkotika, samt ringa narkotikabrott upprättades. 

Strax efter 15 stoppades ytterligare en bilist för kontroll. Även där uppstod misstanke om drograttfylleri. Föraren fick medfölja för provtagning. Anmälan upprättades och körkortet omhändertogs.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.