Sök

27 februari 21.00, Trafikkontroll, Jämtlands län

Jämtland, ett urval av polisens arbete i trafiken

BRÄCKE

Vid 17-tiden stoppades en bilförare (vid E14 i Pilgrimstad) som använt mobiltelefon i samband med körning. Böter utfärdades.

Vid 18-tiden hölls en trafikkontroll på E14 vid Gällö. Fyra förare fick böter på grund av hastighetsöverträdelser. Polisen genomförde också en flygande besiktning av ett fordon.

Strax före kl 20 stoppades en bilist för kontroll. Misstanke om drograttfylleri uppstod och föraren, en man, fick medfölja för provtagning och förhör. Provsvar får senare visa om brott begåtts. Anmälan upprättades.

STRÖMSUND

Under eftermiddagen hölls en trafikkontroll vid E45. Tre förare fick böter på grund av hastighetsöverträdelser. Senare kontrollerades trafiken vid E45 i Lövberga. Även där fick tre förare böter på grund av hastighetsöverträdelser.

ÖSTERSUND

Strax före kl 18 stoppades en bilist för kontroll vid Odenslund. Bilen hade trasig belysning och böter utfärdades.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.