Sök
Uppdaterad 10 februari 16.39

09 februari 10.52, Skadegörelse, Umeå

Anmälan om skadegörelse upprättas efter att renar hittats döda.

Under förmiddagen kontaktades polisen gällande att ett antal döda renar anträffats efter en skogsbilväg strax utanför Umeå.

Polisen är på plats för utredningsåtgärder så som förhör samt brottsplatsundersökning där även hundpatrull används för att säkra spår.

En anmälan om skadegörelse ska upprättas då det finns misstanke om att okänd gärningsperson olovligen dödat renarna.

Uppdaterad måndag 10 februari klockan 11:18

Utredningsåtgärder pågår och det finns inte mer information att lämna för tillfället.

Uppdatering måndag 10 februari 16:39

Det kan bekräftas att det rör sig om tre stycken döda renar.

– Vi har genomfört en rad utredningsåtgärder under dagen. Vi har bland annat hållit fler förhör och dokumenterat brottsplatsen med drönare. Vi har också en dialog med samebyn, säger förundersökningsledare Sofia Karlsson vid lokalpolisområde Umeå. 

Bilder och annat insamlat material har skickats på analys, innan resultat har kommit så går det inte att slå fast hur renarna har dött.

Ingen mer information finns att lämna.

Förundersökningsledare Sofia Karlsson finns tillgänglig för mediefrågor imorgon, 11 februari, klockan 10:00-10:30. Hon nås via växeln 114 14. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.