Sök

21 januari 07.00, Sammanfattning natt, Västra Götalands län

Dagens presstalesman är på plats.

23.24 Göteborg, allmänfarlig ödeläggelse
Vid Bronsurnegatan, Opaltorget Frölunda är det någon som placerar en fyrverkeribomb i ett soprumsutrymme och tänder på. Det blir en hög smäll och flera boende ringer till polisen. Bara matriella skador på själva soputrymmet. I samband med smällen ses en person med uppdragen luva springa från platsen. Polisen söker i området utan resultat. Polisen påbörjar dörrknackning i området runt Opaltorget. Platsen vid smällen spärras av och polisen genomför en undersökning som avslutas vid 02-tiden. Ingen person har kommit till skada.

05.24 Stenungsund, trafikolycka
På E6 i södergående riktning är det en bilist som får sladd med sin bil efter Ödsmålsbron på grund av halka. Dessbättre inga personskador.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.