Sök
Uppdaterad 26 januari 19.37

26 januari 14.09, Anträffad död, Hagfors

En man i åttioårsåldern har påträffats avliden norr om Ekshärad i Hagfors kommun.

Mannen påträffades en dryg mil norr om Ekshärad längs riksväg 62. Omständigheter gör att polisen inte kan utesluta att en olycka skett där mannen förolyckats vilket gör att jourhavande förundersökningsledare inlett förundersökning gällande vållande till annans död. Platsen är avspärrad i väntan på tekniker. Anhöriga är underrättade.

Uppdatering 19.34: Tekniker har varit på plats. Efter att ha vidtagit en del utredningsåtgärder finns det inte längre någon misstanke om brott utan det rör sig om en olycka. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.