01 juli 14.48, Trafikolycka, Finspång
Två personbilar i frontalkrock.
Två personbilar har frontalkrockat på väg 1152 vid Aspliden söder om Finspång. Räddningstjänst, ambulans och polis är på väg till platsen. Det är stor trafikpåverkan och om man kan välja en annan väg är det bra.
14:59 Två personer färdades i den ena bilen, de ska inte vara skadade men kommer att få hjälp av räddningstjänst att ta sig ur bilen. En person befann sig i den andra bilen, inga uppgifter om personskador. Samtliga inblandade är kvar på platsen, den ena bilen ligger i diket och den andra står på vägen. Vägen blir sannolikt avstängd under räddningsarbetet.
16:24 En kvinna i 20-årsåldern är misstänkt för vårdslöshet i trafik då hon kommit över på fel vägbana i en kurva och orsakat olyckan. I den andra bilen färdades en kvinna i 40-årsåldern och ett barn under 10 år. Ingen ska ha skadats allvarligt. Båda bilarna ska bärgas från platsen och det är fortsatt stor trafikpåverkan.