15 juli 07.56, Sammanfattning natt, Östergötlands län
Sammanfattning av natten i Östergötland
Under natten mellan klocka 21.00 och 07.00 har polisens regionledningscentral hanterat ett 70-tal händelser som rör Östergötlands län. Inga grova våldsbrott har kommit till polisens kännedom.
Norrköping, bråk
Vid 00.50-tiden larmas polisen om ett bråk utomhus vid Spiralen i Norrköping. Enligt uppgifterna ska det vara en ung man och en ung kvinna som slåss. Polisen anträffar parterna på platsen. Ingen är skadad, och ingen vill göra någon anmälan. Mannen avvisas från platsen och kvinnan får följa med till stationen enligt LOB.
Norrköping, skottlossning
Vid 22.30-tiden larmas polisen om höga smällar från Vilbergen. På plats kan polisen konstatera att en skottlossning skett, bland annat eftersom ett fönster är trasigt. Polisen har kontrollerat fastigheten. Ingen person har skadats i samband med händelsen. Initialt upprättades en avspärrning kring platsen för att inte förstöra eventuella spår.
Ett stort antal polisresurser, bland annat hundpatruller, har sökt efter gärningsmän i området, men ingen har gripits misstänkt för brott. Polisen har genomfört dörrknackning i området och genomfört ett antal förhör. Under natten har polisen kunnat släppa avspärrningen och lämna platsen. Ärendet kommer nu att fortsätta utredas. Brottsrubriceringen är grovt vapenbrott och försök till mord.