Varning för bedragare som utger sig att vara från polisen

Just nu ser polisen en ökning av bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. Polisen kontaktar aldrig dig med automatiserad röst. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren.

Mer information
Sök Mina sidor

17 juli 11.11, Trafikolycka, smitning från, Bengtsfors

En polispatrull beordras till länsväg 2248, strax syd om sjön Ömmeln, där en personbil kört av vägen.

Bilföraren, en kvinna i 20-årsåldern, uppger att hon har blivit trängd av vägen av en annan bil, som därefter lämnat platsen. I den olycksdrabbade bilen finns även ett litet barn. Såväl kvinnan som barnet uppges vara fysiskt oskadda, ej ambulansbehov. Anmälan upprättas om smitning från trafikolycksplats. Det finns i nuläget ingen misstänkt i ärendet. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.