18 juli 17.28, Inbrott, Gnosjö
Flera villainbrott i Värnamo – tipsa polisen om du har sett något avvikande
Under eftermiddagen har polisen larmats om två misstänkta inbrott i Värnamotrakten. Det ena inbrottet rapporteras från Lanna i Värnamo. Det andra inbrottet från Törestorp i Gnosjö.
I båda fallen har okända gärningsmän tagit sig in genom altandörrar till villor. Inbrotten har upptäckts när de boende kommit hem efter att ha varit bortresta.
Båda drabbade agerade föredömligt och ringde polisen snabbt, och lyssnade på polisens instruktion om att inte beträda brottsplatsen mer än nödvändigt.
Polisen kommer nu genomföra brottsplatsundersökningar för att söka efter/säkra spår.
Det är i nuläget oklart vad som har blivit tillgripet.
Har du som bor i södra Jönköpings län sett något som verkar misstänkt? Det kan till exempel röra sig om okända personer eller bilar som verkar ”reka” i området.
Kontakta polisen med ditt tips på 11414 – du kan också vara anonym. Vid pågående brott, ring alltid 112.
Via länken nedan kan du läsa mer om hur bostadsinbrotten ökar under sommaren, och vad du kan göra för att skydda dig: