Sök Mina sidor
Uppdaterad

30 juli 10.06, Arbetsplatsolycka, Smedjebacken

Räddningsinsats i sjön Haggen i Smedjebacken.

SOS-Alarm meddelar att de skickar resurser i form av räddningstjänsten samt sjukvården till sjön Haggen med anledning av en dykolycka. En person saknas i vattnet.

Polispatrull har anlänt platsen och är underställd räddningsledaren.

Uppdatering:
Räddningstjänsten anträffade den eftersökta personen i vattnet. Livräddande åtgärder genomfördes men mannens liv gick inte att rädda.

Anhöriga är underrättade.

Flertalet utredningsåtgärder är vidtagna, bland annat vittnesförhör och beslag, samt fler utredningsåtgärder kommer följa. 
En förundersökning är inledd för att utröna omständigheter och om någon brustit i sitt arbetsmiljöansvar då händelsen hanteras som en arbetsplatsolycka.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.