Sök Mina sidor
Uppdaterad

04 juli 08.21, Trafikolycka, Nyköping

Olycka på E4.

En trafikolycka har inträffat på E4 södergående vid trafikplats Lästringe norr om Nyköping. En personbil har i hög hastighet kört in i en TMA-bil. En person är drabbad men det tycks inte ha blivit några allvarliga personskador. Bilen däremot är helt förstörd och måste bärgas från platsen. Polis och räddningstjänst är på plats och man kan räkna med trafikpåverkan under räddningsarbetet.

Övriga trafikanter uppmanas till stor försiktighet vid köbildningar, och att visa hänsyn för räddningsarbetarna som har en utsatt arbetsmiljö på vägen.

09:33 Föraren av personbilen, en man i 50-årsåldern, har fått en bot för att ej ha anpassat avstånd. Trafiken rullar fint norrgående, i södergående rullar det också men det är köer. Bärgare är på plats.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.