19 juni 07.40, Sammanfattning natt, Jönköping
Sammanfattning av nattens händelser.
Polisen har hanterat ett 50-tal ärenden i Jönköpings län mellan klockan 22 och 07.
23:43 Allmänfarlig ödeläggelse, Nässjö
Flera larm om någon form av explosion vid ett bostadshus i Nässjö inkommer. Polisen skickar resurser till platsen och kan konstatera att det skett en detonation vid huset med vissa materiella skador som följd. Det fanns personer i fastigheten men ingen person har kommit till skada. En stor resurs arbetar med ärendet under natten, bland annat nationella bombskyddet och tekniker som genomför brottsplatsundersökning.
Rättsläget är allmänfarlig ödeläggelse och brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.
Polisen har en avspärrning på platsen som hävs klockan 04:15 och det genomförs vittnesförhör och dörrknackning i området.
Det finns i nuläget ingen frihetsberövad eller gripen gärningsperson. Utredningen går nu vidare med att sammanställa de vittnesuppgifter som finns och analys av de spår som funnits på platsen. Det finns även kameramaterial som ska gås igenom. Polisen kommer ha närvaro i samhället under dagen och arbeta trygghetsskapande. Har man frågor eller upplysningar kan man prata antingen med patruller på plats eller, om det gäller upplysningar, höra av sig till polisen på 114 14 eller via polisen.se.
01:00 Bilbrand, Nässjö.
Larm inkommer om att en personbil brinner i Nässjö. Räddningstjänst och polis åker till platsen och kan konstaera en fullt utvecklad brand i en bil som står parkerad. Branden släcks och platsen spärras av. En brottsplatsundersökning genomförs och avspärrningarna hävs 04:43. En anmälan om skadegörelse genom brand har upprättats, det finns ingen misstänkt gärningsperson.
03:41 Trafikolycka, Myresjö.
En singelolycka inträffar på väg 773 nära Myresjö. En personbil med en man i 30-årsåldern som förare kör av vägen och in i ett träd. Kraschen blir kraftig och mannen avlider på platsen av sina skador. Anhöriga är underrättade. Det finns ingen misstanke om brott i samband med händelsen.