Sök Mina sidor
Uppdaterad 06 juni 13.15

05 juni 22.55, Försvunnen person, Kristinehamn

Polisen har upprättat en anmälan om försvunnen person efter att en seglare anmälts saknad.

Under torsdagskvällen får polisen in en anmälan om en försvunnen person på Vänern. Den båt som personen färdats i anträffas under natten på grund väster om Kristinehamn och en större räddningsinsats ledd av Sjöräddningen drar igång. Under förmiddagen på nationaldagen avslutas insatsen och polisen har upprättat en anmälan om försvunnen person.

Uppdaterad 13.12:
Under förmiddagen larmar privatpersoner efter att man påträffat en avliden person i vattnet. Det visar sig vara den försvunne seglaren, en man i 70-årsåldern. Anhöriga har underrättats.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.