Sök Mina sidor

14 maj 07.41, Sammanfattning natt, Örebro län

Förutom ett inbott i ett företag vilket beskrivs nedan har det varit en lugn natt för polisen i länet, utan allvarliga händelser eller brott

Örebro: kl 01:46 anmälde ett vaktbolag att inbrottslarmet till ett företag i området Holmen utlösts. I samband med väktare tog sig polisen till platsen och sökte genom lokalerna med hjälp av hundpatrull. En dörr hade brutis upp men tyvärr hittades inga spår efter tjuven/tjuvarna som hade lämnat platsen innan väktare hann fram. Det är oklart om något stulits.

En anmälan om stöld genom inbrott har upprättats.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.