Sök Mina sidor
Uppdaterad 17 maj 21.59

17 maj 19.51, Explosion, Norrköping

Larm om hög smäll i Hageby, Norrköping

18.41 larmas polisen av flera inringare med anledning av en hög smäll i området Hageby i Norrköping.

På plats har en fastighet skador som tyder på att en explosion ägt rum. Bland annat syns trasiga fönster.

Ingen person har skadats i samband med händelsen.

Polisen har en stor resurs på plats i området som jobbar med att kartlägga händelseförloppet och omständigheterna kring explosionen.

Det är i nuläget oklart vad som har exploderat, därav har nationella bombskyddet kontaktats för rådgivning.

Uppdatering 20.02: Brottsrubriceringarna är i nuläget grov allmänfarlig ödeläggelse, grovt olaga hot och brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor. 

Uppdatering 20.12: Platsen kring den drabbade fastigheten är avspärrad och en brottsplatsundersökning kommer att göras på platsen. Polisen jobbar nu bland annat med att inhämta vittnesuppgifter från platsen.  

Uppdatering 20.54: Polisen arbetar fortsatt med att säkra spår från platsen, samla vittnesuppgifter och inventera tillgången till kameramaterial från området. 

Personer som har sett eller hört någonting avvikande i området under timmarna kring explosionen uppmanas att kontakta polisen med sina iakttagelser. 

Uppdatering 21.59: Nationella bombskyddet har anlänt till platsen och platsen kommer att vara avspärrad tills en fullständig undersökning har gjorts. Händelsen utreds som grovt olaga hot, grov allmänfarlig ödeläggelse, och grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor. Polisen kommer fortsatt vara synlig i området i natt och under morgondagen.

Kontakta polisen
Har du information som kan kopplas till det inträffade?
Kontakta oss

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.