Sök Mina sidor
Uppdaterad 27 maj 19.04

27 maj 17.50, Försvunnen person, Hedemora

Kvinnan anträffad, sökinsatsen avslutad.

Uppdatering:

Anna-Stina är anträffad och hon är vid god vigör, hunden var med och är också tillrätta. Sökinsatsen är därmed avslutad.

______________________________________

Polisen söker en försvunnen kvinna i Långshyttan, Hedemora kommun.
Kvinnan heter Anna-Stina och lämnade hemmet vid 11.30-tiden för att gå på en promenad med sin hund, sedan dess är inte kvinnan sedd eller avhörd.

Anna-Stina är i 80-årsåldern och kroppsbyggnaden är normal och hon uppges vara cirka 150 cm lång. Kvinnan bar ett par mörka byxor samt en blå täckjacka vid promenadens påbörjan, hunden är av rasen ”King- Charles” och är vit till färgen. 

Ser ni Anna-Stina kontaktar ni polisen på 112 samt gärna upprättart en dialog, har ni uppgifter/ iakttagelser som är sedan någon timma tillbaka kontaktar ni polisen på 114 14 och i talsvaret uppger ni ”tips”.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.