Sök Mina sidor
Uppdaterad 30 maj 15.45

30 maj 14.54, Trafikolycka, Norrköping

Två personbilar i krock på E22.

Två personbilar har krockat på E22 vid Tingstad mellan Söderköping och Norrköping i norrgående riktning. Vägen ska vara delvis blockerad och det finns överhängande risk för köer. Övriga trafikanter uppmanas till försiktighet och att hålla avstånd samt att visa hänsyn till de som arbetar på platsen. Ingen ska ha fått livshotande skador men i övrigt är skadeläget oklart.

15:44 Föraren av den ena personbilen misstänks för att ej ha iakttagit väjningsplikt. Fordonen bärgas från platsen. Ingen har blvit allvarligt skadad.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.