Varning för bedragare som utger sig att vara från polisen

Just nu ser polisen en ökning av bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. Polisen kontaktar aldrig dig med automatiserad röst. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren.

Mer information
Sök Mina sidor
Uppdaterad

07 maj 11.03, Övrigt, Halmstad

En person ringer in till polisen om att hen och ytterligare en person skall ha blivit utsatta för ett  brott i sin bostad.

Polispatruller har spärrat av området kring fastigheten och genomför utredningsåtgärder på plats. Ingen person har kommit till fysisk skada i samband med händelsen. Vi kan av utredningsskäl inte lämna mer uppgifter just nu.

Uppdatering 17:15
En kvinna i 80 års åldern har blivit rånad i sin bostad. När gärningspersonerna fortfarande är kvar på platsen kommer kvinnans dotter och båda kvinnorna blir bundna av gärningspersonerna. Det är i nuläget oklart vad som blir tillgripet. Ingen är fysiskt skadad. Vi kan i nuläget inte gå ut med mer detaljer i ärendet.

Uppdatering 250508
Händelsen utreds som grovt rån. Ingen ytterligare infromation att ge i ärendet i nuläget.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.