Sök
Uppdaterad 28 mars 21.28

28 mars 18.10, Brand, Norrköping

Larm om brand i byggnad

18:01, Brand, Norrköping 
Polis och räddningstjänst är larmade till området Östantill med anledning av larm om brand i en byggnad. 

18:16 - Branden ska vara släckt. Det ska dock vara mycket rök i aktuellt trapphus.
Boende uppmanas att stänga fönster och dörrar samt stanna inne i sina lägenheter och avvakta mer information från polis och räddningstjänst. 

18:28 - Platsen kommer att spärras av. Håll avstånd till räddningsstyrkor och polisiär personal så att de kan utföra sina arbetsuppgifter. Ingen person ska ha skadats i branden. Polisen arbetar just nu intensivt med informationsinhämtning. 

18:55 -  En del boende i fastigheten är inrymda på sina balkonger.
Anledningen till detta är att det inte är lämpligt att vistas i trapphuset för närvarande med anledning av rök. 
Det finns ingen fara för allmänheten att vistas på platsen. Det finns alltså ingen källa till oro för de som befinner sig i eller i anslutning till trapphuset. 

19:17 - Branden bedöms vara anlagd och en förundersökning om grov mordbrand har inletts.
Utredningen är i ett mycket tidigt skede än så länge och det är mycket utredningsåtgärder kvar att göra innan mer ingående information kan ges.

Ingen person har gripits som misstänkt. 
Arbetet på plats fortsätter med oförminskad intensitet. Bland annat arbetar man med att förhöra personer som kan ha hört eller sett någonting i anslutning kring adressen.
Om man gjort det ska man ta kontakt med polisen och berätta om sina iakttagelser. 

Texten kommer att uppdateras. 

19:51 - Polisen kommer som en del i förundersökningen att knacka dörr i området. 

20:20 - Polisen vill uppmana allmänhet som eventuellt sett eller hört någonting i anslutning till området att höra av sig via polisen.se eller 11414. Det är viktigt att polisen får avgöra vad som kan vara relevant för utredningen och inte. 
Arbetet på platsen fortgår. Bland annat genom brottsplatsundersökning och dörrknackning, samt förhör med personer som befunnit sig i anslutning till brandplatsen. 

21:27 Teknisk undersökning har genomförts på platsen. Vissa avspärrningar kommer att kvarstå.
I nuläget är förundersökningen i ett känsligt skede och det finns inte mer information som polisen kan delge i nuläget. Denna notis kommer därmed inte att uppdateras mer idag. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.