12 november 11.00, Trafikolycka, Kiruna
E10, trafikolycka mellan Svappavaara och Lappeasuanto.
Enligt initiala uppgifter var två fordon inblandade i en olyckan. Ena föraren har fått följa med ambulans till sjukvård för kontroll.
Polis har åkt och talat med föraren. En ordningsbot (böter) utfärdades till henne på grund av att ej avstånd anpassats till framförvarande fordon.
Vid olyckstillfället förekom snörök på platsen. En uppmaning till alla trafikanter är att vara extra uppmärksam på rådande förutsättningar och anpassa körningen därefter. När det exempelvis är snörök eller halt - se till att hålla ordentligt avstånd till övriga trafikanter. Ett annat medskick är att kontrollera fordonet du ska köra innan avfärd: Fungerar belysningen som den ska, är spolarvätskan påfylld, däcken okej och så vidare.