Sök Mina sidor
Uppdaterad

18 november 18.10, Smällar, Värnamo

Larm om hög smäll i trapphus till ett flerfamiljshus.

18:10 Polis larmades till ett flerfamiljshus i Värnamo med anledning av att inringare hört en hög smäll. Det ska också vara rökfyllt i trapphuset.

18:17 Polispatrull på plats.

18:21 Det finns inga uppgifter om personskador. Däremot materiella skador på något fönster samt en entréport. En förundersökning gällande allmänfarlig vårdslöshet samt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor har inletts. 

18:33 Brottsplatsen har spärrats av och boende i huset har inrymts. 

18:57 Smällen ska ha kommit från ett allmänt utrymme inne i fastigheten. 

19:11 Det nationella bombskyddet är på väg till platsen. 

19:22 Det finns i nuläget ingen misstänkt eller gripen i ärendet. Polisen arbetar för fullt med att säkra brottsplatsen, förundersökningen samt leta efter gärningspersonen/gärningspersoner. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.