Sök Mina sidor
Uppdaterad

21 november 10.30, Trafikolycka, personskada, Norrköping

Larm om påkörning centrala Norrköping.

En person ska ha blivit påkörd av ett fordon vid Norra promenaden i närheten av Matteusskolan. Trafiken stängs delvis av under pågående arbete vid olycksplatsen. Den drabbade kommer att föras till sjukhus i ambulans. Enligt en initial bedömning rör det sig om ett allvarligt skadeläge. 

Uppdatering 11:03: Troligt är att det en grävmaskin som varit inblandad i olyckan. Polisen kommer att ta denna i beslag och olyckan kommer att utredas. 

Uppdatering 11:56: Polisens tekniker har beordrats ut och kommer att påbörja en undersökning av olycksplatsen inom kort.

Uppdatering 15.55: Den tekniska undersökningen av olycksplatsen är genomförd, och grävmaskinen har tagits i beslag och kommer att undersökas.  Den påkörda personen är en kvinna i 80-årsåldern, hon vårdas på sjukhus för sina skador. 

Uppdatering 22/11 13.08:

Polisen har kunnat prata med den drabbade kvinnan efter olyckan. Men händelseförloppet är inte helt klarlagt. Därför önskar nu polisen komma i kontakt med fler vittnen.

Befann du dig vid Norra promenaden vid 10.30-tiden i går (fredag) förmiddag. Du kanske stod vid en busskur, åkte spårvagn förbi olycksplatsen eller satt i bilen i närheten. Tveka inte att kontakta 114 14. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.