21 november 16.12, Trafikolycka, Örebro
Två trafikolyckor har inträffat på E18/E20 i höjd med Västhaga samt Bista
En kollision har inträffat mellan två fordon på den aktuella vägsträckan. Det ska röra sig om en påkörningsolycka bakifrån.
Tre personer är inblandade. De är vakna och talbara, en klagar på smärtor i överkroppen. Ingen är allvarligt skadad. Ambulanspersonal ser över personerna.
Vägen är avstängd i södergående riktning under räddningsarbetet, men kommer snart öppnas upp för övrig trafik.
Uppdatering: Bärgare kommer beställas till platsen så polis kvarstannar på platsen. Det är långa köer. Vid 16.43 öppnades ett körfält upp (höger) för övrig trafik.
Uppdatering 16.47: Bärgare är på plats. Trafiken rullar på någorlunda.
Ny händelse 16.40: Ytterligare en trafikolycka har inträffat på E18/E20. Denna gång i höjd med Södra infarten, Bista, norrgående riktning. Ett fordon har kört in i det andra bakifrån, alla inblandade har tagit sig ur fordonen.
Polisen vill med anledning av olyckorna och köerna på vägsträckan uppmana bilister att hålla ordentligt med avstånd till framförvarande fordon och anpassa hastigheten till rådande väglag.
Uppdatering 17.07: Båda olyckorna är nu avklarade på vägsträckan. Dock står en lastbil still i höjd med Marieberg, polis är på plats då fordonet står illa till mitt i körfältet.