05 november 07.18, Sammanfattning natt, Jönköpings län
Sammanfattning av nattens händelser.
Polisen har hanterat ett 50-tal händelser i Jönköpings län mellan klockan 22 och 07. Inga grova våldsbrott eller allvarliga händelser har kommit till polisens kännedom.
22:29 Grov misshandel, Nässjö
Polisen får larm om ett slagsmål med flera personer inblandade i centrala Nässjö. På plats påträffas en man i 20-årsåldern som har skador i huvudet. Han förs till sjukhus för vård men är inte allvarligt skadad. Mannen uppger att han blivit slagen av flera andra personer och att det använts någon form av tillhygge. Rättsläget blir därför grov misshandel, ingen är frihetsberövad.
05:51 Rattfylleri, Jönköping
Polisen larmas om att en lastbilschaufför blåst positivt i en kontroll. Mannen, som är i 30-årsåldern, får följa med för provtagning och misstänks för rattfylleri.