Sök Mina sidor

09 november 07.05, Sammanfattning natt, Västra Götalands län

Dagens presstalesperson är på plats. Nedan följer ett urval av nattens händelser.

23:10, rån – Borås
En yngling larmar om att han och hans kompisar blivit rånade på Lugnet i Borås. De ska bland annat ha blivit av med sina telefoner.
Patrull kommer till platsen och tar uppgifter. Det ska handla om en gärningsperson, som ska ha slagit en eller flera av de totalt fyra målsägande, som alla är i tonåren. Någon eller några av dem ska också ha blivit brända med en cigarett. En förundersökning om rån är inledd. Ingen är ännu gripen. Det finns inga uppgifter om något vårdbehov efter händelsen.

01:29, bråk – Trollhättan
I samband med att ordningsvakt ska avvisa en gäst från en restaurang i Trollhättan uppstår bråk. Mannen motsätter sig ingripandet och blir våldsam.
Patrull kommer till platsen. Den utpekade, en man i 20-årsåldern, omhändertas enligt lagen om berusade personer. Han kan också misstänkas för angrepp mot tjänsteman och en anmälan upprättas.

04:11, bråk – Göteborg
Patrull ser att några män bråkar på Kungsportsavenyn. En av ynglingarna ska fått sitt ena ögonbryn spräckt. Situationen lugnas ned och patrull samlar in uppgifter från de inblandade, två män i 20-årsåldern och en i 40-årsåldern. Det är oklart vad bråket handlat om. Mannen i 40-årsåldern behöver sys och körs till sjukhus av patrull. Därefter omhändertas han enligt lagen om berusade personer. Två anmälningar om misshandel upprättade efter händelsen.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.