Sök Mina sidor

18 oktober 11.18, Övrigt, Västra Götalands län

Med anledning av den blixthalka som varit på flera ställen i region Väst så kan det vara aktuellt att sätta på vinterdäck på bilen.

Här kommer lite information om vad som gäller:

Vad gäller för dubbdäck?
Dubbdäck får användas från 1 oktober till 15 april. 

När måste man ha vinterdäck (dubbdäck/dubbfria däck)?
Från den 1 december till 31 mars ska personbilar, lätta lastbilar, lätta bussar samt A-traktorer samt släpvagnar till dessa, ha vinterdäck eller likvärdig utrustning när vinterväglag råder.

Vinterdäcken kan vara dubbade eller dubbfria. Dubbfria vinterdäck ska vara märkta med symbolen "alptopp/snöflinga" (ett berg med tre toppar och snöflinga).

Vad innebär vinterväglag?
Vinterväglag råder när det finns snö, is, snömodd eller frost på någon del av vägen. Polisen avgör om det råder vinterväglag på platsen där du befinner dig.

Vilket mönsterdjup gäller?
Minsta mönsterdjup är 3 mm under perioden 1 december - 31 mars när vinterväglag råder. För personbilar klass II med totalvikt över 3 500 kg är kravet dock minst 5 mm.

Källa: Transportstyrelsen/Polisens hemsida polisen.se

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.