Sök Mina sidor
Uppdaterad

24 oktober 19.10, Kontroll, Malmö

Pildammsparken

Polis är på plats i Pildammsparken då en person ringt 112 och upplever sig förföljd. 
Polis är på plats och har anträffat inringaren. 

Platsen är avspärrad och polisen arbetar med att bilda sig en uppfattning om vad som har hänt. 

I nuläget finns det ingen ytterligare information. Notisen uppdateras när det finns mer information att lämna. 

Uppdatering: Polisen misstänker att brott är begånget och tekniker är beordrade till platsen. En person är förd med ambulans till sjukhus. Ingen person är frihetsberövad. 

Uppdatering: Målsägande är en kvinna i 18-årsåldern. Brottsrubriceringen är inte fastställd. Det är fortsatt oklart vad som hänt på platsen. 

Uppdatering 25/10: Ärendet utreds som grov våldtäkt. Polis har under natten arbetat med en stor resurs på platsen, däribland hundpatrull och tekniker. I nuläget finns ingen misstänkt. 

Polisen är mycket intresserade av att få in vittnesuppgifter i ärendet.

Näringsidkare i området Kronborgsvägen och Roskildevägen med omnejd uppmanas att kontakta polisen på 114 14 utifall att man har övervakningskameror som har varit aktiva under fredagskvällen. 

Kontakta polisen
Har du information som kan kopplas till det inträffade?
Kontakta oss

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.