Sök Mina sidor

26 oktober 10.26, Fylleri/LOB, Eskilstuna

Berusad man omhändertagen från butik

Polis larmas till en butik i Myrtorp i Eskilstuna. Initialt gäller larmet en man som bär ett knivliknande föremål. Snart inkommer uppgifter om att mannen snarare har brutit en förpackning med knivliknande föremål. Mannen har dock inte varit utåtagerande mot någon.

När polis kommer till platsen kan patruller konstatera att mannen varken gjort sig skyldig till brott mot knivlagen eller någon stöld eller skadegörelse. Förpackningen som mannen hållit i är obruten. Mannen är däremot berusad, och får följa med en polispatrull enligt LOB. 

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.