Sök Mina sidor
Uppdaterad

31 oktober 07.23, Trafikolycka, Grums

En bilist har voltat av E18

Patruller är på väg ut till Segmon med anledning av att förbipasserande larmat SOS om att en bilist kört av vägen och voltat flera varv. Föraren ska ha tagit sig ur fordonet och är vaken samt talbar – men ska ses över av ambulanspersonal. 

Fordonet ligger på avfarten och vägbanan är delvis blockerad. Övriga bilister ombeds ta det försiktigt förbi olycksplatsen. 

Det ska vara väldigt halt på vägbanan enligt räddningstjänsten. 

Uppdatering 08.00: Föraren, en man i 40-årsåldern, kommer följa med ambulans för kontroll. Enligt uppgifter ska han ha fått sladd och då tappat kontroll över fordonet. 

Uppdatering 08.20: Patrullen skriver en anmälan om trafikolycka utan misstanke om brott. Bärgare är beställd till platsen.

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.