Sök Mina sidor
Uppdaterad

06 oktober 20.45, Bedrägeri, Arjeplog

Arjeplog, två personer gripna misstänkta för bedrägeriförsök genom rosförsäljning

Under de senaste dagarna har flera samtal inkommit till polisen gällande rosförsäljare i Jämtland, Västernorrland och Västerbotten. Polisen har bedömt att det rör sig om någon form av bedrägeri. Det är i nuläget oklart exakt hur många som blivit kontaktade av dessa rosförsäljare. Personer som blivit kontaktade och eventuellt släppt in rosförsäljare i sitt hem uppmanas göra en anmälan via 114 14 eller via polisen.se. 

Under eftermiddagen inkom ytterligare samtal om rosförsäljare, denna gång i Arjeplog. Vid 17-tiden kontrollerades en bil och två personer kunde därefter gripas. Förhör ska hållas och därefter ska åklagare besluta om de ska anhållas eller inte.

Polisen har även gjort vissa beslag. Ärendet rubriceras initialt som försök till bedrägeri.

Detaljer kring de gripna kommer inte att lämnas i detta tidiga skede då det skulle kunna påverka eventuella vittnesuppgifter.

*Uppdatering 2025-10-06 23:36*
De båda gripna personerna är numera gripna.

Kontakta polisen
Har du information som kan kopplas till det inträffade?
Kontakta oss

Händelsenotiserna ger kortfattad information om ett urval av de utryckningar som polisen gör. Observera att det är inledande uppgifter som ligger till grund för notiserna. Det betyder att uppgifterna kan komma att ändras.